מידע מקצועי

אפשרות להגשת בקשה למקדמות לפיצויים בשל המלחמה גם עבור חודשים ינואר-פברואר 2024 לעסקים בישובים ספר בדרום ובצפון

12/02/2024

לקוחות וידידים יקרים!

רשות המסים פתחה אתמול (11.02.2024) את האפשרות להגיש בקשה למקדמה לפיצויים לבעלי עסקים בישוביי ספר בדרום ובצפון עבור הנזק העקיף שנגרם להם בשל מלחמת חרבות ברזל גם עבור החודשים ינואר-פברואר 2024. 

למקדמה זכאים בעלי עסקים ביישובי ספר בדרום ובצפון הארץ שפונו לפי החלטות הממשלה וביישובי ספר באזור קו העימות בהתאם להנחיות התגוננות של פיקוד העורף והנחיות תנועה של פיקוד צפון, שנגרם להם נזק עקיף בשל המלחמה ועומדים בתנאי הזכאות לתשלום פיצויים לפי תקנות מס רכוש, בכלל זה הפסקת פעילות. רשימה מלאה של היישובים המזכים במקדמה מופיעה באתר רשות המסים.

על מנת לקבל את המקדמה, בעלי עסקים שכתובת העסק שלהם באותם ישובים נדרשים רק להודיע שהם מבקשים מקדמה ומצהירים  כי בהמשך יגישו תביעה (ומסכום הפיצויים יופחת סכום המקדמה). רשות המסים, ע”פ הנתונים שבידה, תערוך חישוב בשני מסלולים (שכר ומחזורים) ותשלם את המקדמה המקסימלית (למעט בעלי עסקים מענפים מסוימים שיקבלו מקדמה לפי תחשיב של מסלול שכר).

תקרת המקדמה עומדת על מיליון ש”ח, וניתן להגיש בקשות למקדמה עד ה-31 במרץ 2024. במקביל, ניתן עדיין להגיש בקשה למקדמות עבור החודשים נובמבר-דצמבר 2023, עד ה-29 בפברואר 2024. עד כה הוגשו 12,333 בקשות למקדמות בגין החודשים אוקטובר-דצמבר 2023. מתוכן, שולמו מקדמות ב-10,085 תיקים בסכום כולל של למעלה מ-1.2 מיליארד ש”ח.

לפי החוק, בעלי עסקים ביישובי ספר שנגרם להם נזק כלכלי בשל מלחמה יכולים לתבוע פיצוי מלא בגין הנזק הכלכלי שנגרם להם – נזק עקיף. לא פעם, עסקים אלה נאלצים להמתין עד סוף הלחימה על מנת שיוכלו להעריך את מלוא הנזק שנגרם להם ולתבוע פיצויים. מתוך רצון לסייע לבעלי עסקים אלו בהתמודדות עם המצוקה התזרימית, מאפשרת קרן הפיצויים ברשות המסים לאותם עסקים ביישובי ספר, בדרום ובצפון הארץ, להודיע על נזק ולבקש מקדמה לפני הגשת תביעה.

להודעה המלאה 

מספר עדכונים לחודש אוקטובר: 

  • מסלול הוצאות מזכות עבור חודש אוקטובר – המועד נדחה בחודש וניתן יהיה להגיש את התביעות עד ליום 19/3/24
  • מסלול מחזורים/שכר לאזור המיוחד עבור חודש אוקטובר – נדחה בחודש וניתן יהיה להגיש עד ליום 19/4/24

לרשותכם בכל שאלה והבהרה. 

בתקווה לימים שקטים יותר. 

בברכה,

צוות שטרק את שטרק, רו”ח

דילוג לתוכן